Waltham Forest Festival of Theatre

Journey

The 2017 Waltham Forest Festival of Theatre

Thursday 23rd to Saturday 25th March 2017

Adjudicator:  Keith Phillips

Venue: Forest Community Centre, Walthamstow

 

2017 Award Winners

Festival Award for Best Team
Winner: St Augustine's Players (One Night Stand)

Festival Award for Second Team
Winner:  Woodhouse Players (Mutatis Mutandis)

Romeril Award for Third Team (in memory of Phyl and Eric Romeril)
Winner:  Wadham Players (Audience)

Roy Seammen Award for Adjudicator's Selection
Winner: The non-speaking supporting cast of Ad Hoc Players Theatre Club (The Time Traveller's Mother)
Also nominated:  Pamela May, for directing two productions and taking on the lead role in one at short notice, Wanstead Players (Hidden Meanings and In by the Half)

Festival Award for Best Performance by an Actress
Winner:  Elizabeth Butler, St Augustine's Players (One Night Stand)
Other nominations:
Pamela May, Wanstead Players (In by the Half)
Emily Carmichael, Woodhouse Players (Mutatis Mutandis)

Festival Award for Best Performance by an Actor
Winner:  Matthew Pert, Woodhouse Players (Mutatis Mutandis)
Other nominations:
Mark Simons, Wadham Players (Audience)
Mark Davenport, St Augustine's Players (One Night Stand)

Festival Award for Best Stage Presentation of a play in the Adult Section
Winner:  St Augustine's Players (One Night Stand)
Other nominations:
Wadham Players (Audience)
Woodhouse Players (Mutatis Mutandis)
Ad Hoc Players Theatre Club (The Time Traveller's Mother)

Vi Gostling New Writing Award
Winner: Mark Davenport, St Augustine's Players (One Night Stand)
Other nominations: Jamie Thompson, InterACT Youth Theatre (CONNECT)

Wanstead Players Pat Dancer Award for Best Supporting Player
Winner:  Jenni Allen-Clarke, Wanstead Players (In by the Half)
Other nominations:
Edmund Lahiff, Wanstead Players (Hidden Meanings)
Chris Millington, Wadham Players (Audience)

Dick Williams Award for Comedy
Winner:  Alison Roberts and Ron Atkinson, Wadham Players (Audience)
Other Nominations:
Mark Simons, Wadham Players, (Audience)
Simon Billig, Wadham Players, (Audience)
Mark Davenport and Elizabeth Butler, St Augustine's Players (One Night Stand)
Sonja Lahiff, Wanstead Players (In by the Half)
Matthew Pert, Woodhouse Players (Mutatis Mutandis)

Chris Levoir Best Stage Crew Award
Winner:  Woodhouse Players (Mutatis Mutandis)

Festival Award for Best Team in the Youth Section
Winner:  Pumphouse CYT (Sparkleshark)

Wadham Players Award for Second Team in the Youth Section
Winner:  Waltham Forest Youth Theatre (Blackout)

CADOS Award for Most Promising Performer 18 and Under
Winner:  Hermione Leicester, Pumphouse CYT (Sparkleshark)
Other nominations:
Jay Shotter, Waltham Forest Youth Theatre (Blackout)
Max Waghorn, Pumphouse CYT (Sparkleshark)

Marcia Lee Award for Best Stage Presentation in the Youth Section
Winner: Pumphouse CYT (Sparkleshark)